کفپوش اپوکسی اتاق سرور

کفپوش اپوکسی چیست؟

اپوکسی Epoxy یا پولی اپوکساید Polyepoxied یک ماده شیمیایی است که از ترکیب رزین اپوکساید با پولی آمین یا پلی آمید ساخته می شود. کفپوش اپوکسی با استفاده از این ماده بر روی سطح کف سالن ایجاد می شود. ویژگی بارز اپوکسی چسبندگی خوب ، مقاومت در برابر عوامل شیمیایی و دمایی ، خاصیت بسیار عالی مکانیکی و مقاومت الکتریکی است. کفپوش اپوکسی اتاق سرور با همین ماده اجرا می گردد.

کفپوش اپوکسی اتاق سرور

انواع کفپوش اپوکسی

انواع کفپوش اپوکسی در مدل های مختلف تولید می شود. همانطور که ذکر شد اپوکسی از ترکیب رزین و هاردنر ساخته می شود. با افزودن مواد خاص می توان خواص بیشتری را در این نوع کفپوش ایجاد کرد. این امر سبب می شود کاربرد های متنوعی برای آن ایجاد و در اماکن مختلف بر حسب نیاز آن مدل مناسب را اجرا نمود.

 • کفپوش معمولی
 • کفپوش آنتی استاتیک
 • کفپوش ضد اسید
 • کفپوش آنتی باکتریال
 • کفپوش آنتی داست
 • کفپوش فلکسیبل

موارد استفاده کفپوش اپوکسی

کفپوش اپوکسی به واسطه مزایای ذکر شده کاربرد های متنوعی دارد.  در ذیل به برخی از کاربردهای آن اشاره می شود.

کارخانه و کارگاه:  این اماکن نیاز به کف سخت با قابلیت شستشو دارند. کفپوش اپوکسی با استقرار هر دو مورد در ارخانجات و کارگاه ها کاربرد فراوانی دارد.

منازل:  استفاده از کفپوش اپوکسی در منازل به علاوه بر استحکام زیبایی را به این محیط می برد. اپوکسی با قابلیت طرح دادن و رنگ های متنوع قابل اجرا می باشد که در منازل استفاده از این کف را مناسب می نماید.

بیمارستان ها: این کفپوس برای بیمارستان ها دارای چند کاربرد است. یکی غیر قابل قابل نفوذ بودن از ورود حشرات و سایر عوامل به داخل اتاق ها است. دوم قابلیت شستشوی مناسب دارد. دیگر اینکه آنتی استاتیک و هادی جریان ناخواسته است که در اتاق عمل بسیار ضروری است.

انبار: کف غیر قابل نفوذ و قابل شسشتو برای انبار ها ضروری است. مزین دیگر آن استحکام بالا است که در مقابل ضربات ناشی از افتادن وسایل مقاوم است.

پارکینگ: در پارکینگ کف مستحکم مورد نیاز است که کفپوش اپوکسی این امر را میسر می سازد.

اتاق سرور: کفپوش اپوکسی اتاق سرور با قابلیت شستشوی مناسب و آنتی استاتیک بودن برای کف اتاق سرور بسیار مناسب می باشد.

کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک

کفپوش اپوکسی در حالت عادی عایق الکتریکی می باشد. برای آنتی استاتیک کردن آن علاوه بر رزین اپوکسی و ماده هاردنر یا سخت کننده با افزودنی های خاص ترکیب می شود. این نوع کفپوش که به آنتی استاتیک یا ضد جرقه معروف است می تواند جریان الکتریسیته ساکن را منتقل کند. این جریان از طریق سیستم ارتینگ اتاق سرور به چاه ارت منتقل می شود. برای انتقال الکتریسیته ساکن زیر کفپوش نوار های مسی قرار داده می شود تا به چاه ارت متصل گردد.

کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک

مزایای استفاده از کفپوش اپوکسی اتاق سرور

استفاده از کف اپوکسی مزایای بسیاری را برای اتاق در پی دارد که در ذیل به آن اشاره شده است.

 • مقاومت بتن و زیر ساخت را در برابر تخریب و مواد شیمیایی افزایش می دهد.
 • از نفوذ روغن و سیالات دیگر به سطح زیرین جلوگیری می کند.
 • تمامی منافذ رو پر کرده و از ورود حشرات و عوامل دیگر جلوگیری می کند.
 • با تنوع در رنگ و طرح نمای زیبایی به کف اتاق می بخشد.
 • در مدل آنتی استاتیک الکتریسیته ساکن اتاق را به چاه ارت منتقل می کند.
 • قابلیت شستشوی آسان نظافت کف اتاق را که به راحتی میسر می سازد.
 • دارای مقاومت مکانیکی بالایی می باشد.
 • به سطح کف به خوبی می چسبد.
 • این کفپوش ها دارای عمر بالایی می باشند و ترمیم آن براحتی انجام می پذیرد.

اجرای کفپوش اپوکسی اتاق سرور

سطح اتاق بطور کامل تمیز و یکدست می شود. دقت می نماییم اجرای کفپوش در زمانی انجام پذیرد که تمام عملیات ساختمانی که به کف اتاق وابسته نیست مانند دیوار کشی و لوله کشی های سقف و دیوار انجام شده باشد. دلیل این امر این است که اینگونه عملیات باعث ریختن رنگ و جوش بر روی کفپوش شده و باعث خرابی آن می شود. سپس یک لایه اولیه روی زمین ریخته می شود. بر روی این لایه نوار های مسی قرار داده می شود. انتهای نوار ها از چند نقطه خارج می شود. این نقاط انتهایی در نهایت به چاه ارت متصل می شود. سپس رنگ اپوکسی روی کف اجرا می گردد. بعد از عملیات اجرایی تا خشک شدن و سفت شدن آن صبر می نماییم. دقت می کنیم از پا گذاشتن بر روی رنگ و ریختن مواد بر روی آن جدا خودداری شود.

اجرای کفپوش اپوکسی

علت اصلی اجرای کفپوش اپوکسی اتاق سرور خاصیت آنتی استاتیک بودن آن است. این کفپوش الکتریسیته ساکن کف اتاق را به چاه ارت منتقل می سازد. علاوه براین خاصیت کفپوش اپوکسی سبب زیابیی کف اتاق شده، مقاومت کف را بالا برده و همچنین شستشوی آن را راحت می سازد. همچنین از ورود حشرات و لانه گذاری در اتاق جلوگیری می کند. امروزه استفاده از این کفپوش در اتاق های سرور و دیتا سنترها بسیار رایج شده و برای کلیه اتاق های سرور توصیه می شود.