دیوار اتاق سرور

دیوار اتاق سروردیوار اتاق سرور شامل دو قسمت است. دیوار اصلی ساختمان و دیوار کاذب اتاق سرور
دیوار اصلی اتاق سرور شامل دیوار اصلی ساختمان یا دیوار کشیده شده به منظور ایجاد اتاق سرور می باشد.

این دیوار ارتباط مستقیمی با حساسیت اطلاعات سازمان و نوع ابنیه دارد و می بایست استحکام کافی در برابر ریزش یا تخریب را داشته باشد. هیچگونه لوله آبی نباید در سمت اتاق سرور عبور کند و در صورت احتمال نفوذ نم به داخل اتاق باید دیوار عایق رطوبت شود. این اتاق نمی بایست دارای هیچ پنجره ای باشد و در صورت وجود پنجره و منافذ پوشیده می شود.

دیوار بتون مسلح: بتن مسلح یا بتن آرمه به بتن مسلح شده با میلگرد (آرماتور) گفته می‌شود. برای مسلح کردن بتن از میلگردهای تقویتی، شبکه‌های توری تقویتی، صفحات فلزی یا الیاف تقویتی استفاده می‌گردد. این دیوار جهت اتاق سرور های با حساسیت بالا مناسب می باشد.

تیغه آجری یا بلوک سیمانی: از بلوک سیمانی یا آجر جهت ساخت دیوار استفاده می شود.

دیوار های پیش ساخته: این دیوار که از مواد مختلفی ساخته می شود و دارای سرعت نصب بالا می باشد.

دیوار کاذب اتاق سروردیوار کاذب اتاق سرور

دیوار کاذب اتاق سرور بر روی دیوار اتاق سرور ساختمان یا دیوار احداث شده نصب می شود. نصب این دیوار به چند دلیل صورت می پذیرد.

 • ایجاد عایق حرارتی برای جلوگیری از هدر رفت انرژی و سرمایش اتاق سرور
 • ایجاد عایق صوتی
 • نصب کابل و لوله کشی ایمن و دور از دید از پشت این دیوار
 • ساخت دیوار کاذب و تفکیکی اتاق

این دیوار از نوع پنل های گچی بوده که در مدل های مختلف تولید می گردد. به هر یک از این پنل ها گچ برگ گفته می شود. این پنل ها در ابعاد 240*120 سانتیمتر و ضخامت 6 تا 18 میلیمتر ساخته می شود.

 • قطر 6 و 9 میلیمتری دارای استحکام کم بوده و برای مکان هایی که دارای قوس می باشند کاربرد دارد.
 • قطر 12.5 میلیمتری که بیشترین کاربرد را دارد و دارای استحکام و قابلیت نصب مناسبی می باشد.
 • قطر 15 و 18 میلیمتری که در مکان های با امکان ضربات شدید نصب می گردد.

دیوار کنافاین پنل ها دارای هسته گچی می باشند که با ترکیب آنها با چند مدل است که در ساخت آنها هسته گچی با مواد مختلف ترکیب شده به مدل های زیر عرضه می گردد.

 • پنل ساده RG (Regular Gypsum) Board: دارای روکش کرم رنگ و مناسب برای مصارف عادی
 • پنل مقاوم در برابر رطوبت MR (Moisture Resistant) Board: دارای روکش سبز رنگ و مناسب برای محیط های مرطوب مانند سرویس بهداشتی
 • پنل مقاوم در برابر حریق FR (Fire Resistant) Board: دارای روکش صورتی و مناسب برای مکان هایی که در برابر حریق می بایست ایمن باشد مانند کتابخانه و بایگانی
 • پنل مقاوم در برابر حریق و رطوبت FM (Fire & Moisture Resistant) Board: دارای روکش سبز و مناسب برای اتاق سرور که می بایست در برابر حریق و رطوبت مقاوم باشد.

پشم سنگ

پشت پنل های کاذب دیوار اتاق سرور از پشم سنگ با دانسیته 80 پوشیده می شود. دلیل استفاده از پشم سنگ مقاومت در برابر حریق می باشد.

نصب دیوار کاذب اتاق سرور

پیش از نصب دیوار اتاق سرور کابل ها و لوله ها بر روی دیوار نصب می گردد. مسیر ارتباطی بین سقف و کف کاذب نیز پشت آن به تعداد لازم پیش بینی می گردد.

برای اجرای دیوارکاذب اتاق سرور ابتدا رانر به عنوان سازه هادی استاد ها را نصب می کنیم. سپس استاد ها که اجزا نگهدارنده پنل ها هستند را در فواصل 60 سانتیمتری از هم نصب میکنیم. قطعات پشم سنگ را بین استاد ها قرار داده و سپس برگه های کناف روی آنها پیچ می گردد. سپس فواصل بین کناف ها بتونه شده و دیوار رنگ آمیزی می گردد.

برای ساخت دیوار حائل دو سری دیوار کاذب پشت به پشت نصب شده و بین آنها پشم سنگ قرار می گیرد.

نصب دیوار کاذب اتاق سرور - 1          نصب دیوار کاذب اتاق سرور - 2          نصب دیوار کاذب اتاق سرور - 3          نصب دیوار کاذب اتاق سرور - 4