یو پی اس UPS

یو پی اس UPS چیست؟

یو پی اسیو پی اس UPS – Uninterruptible power supply منبع تغذیه بی وقفه برای دستگاه های برقی است. این دستگاه بین برق شهری و تجهیزات برقی قرار گرفته و در صورت قطع برق شهری، برق تجهیزات را از طریق باتری تامین می نماید. بعد از بازگشت برق انرژی تجهیزات مجددا از طریق برق شهر تامین شده و باتری ها نیز شروع به شارژ شدن می کنند. این دستگاه علاوه بر تامین برق باعث تنظیم و تثبیت برق شهر شده و از دستگاه ها محافظت می نماید.

انواع یو پی اس UPS

یو پی اس آفلاین Offline: این مدل در حالت عادی برق شهری را به سمت دستگاه ها هدایت می کند. در زمان قطع برق وارد مدار شده و از طریق باتری ها برق تجهیزات را تامین می کند. در این یو پی اس با قرار دادن محافظ از جریان شدید ولتاز جلوگیری می شود. در زمان قطع برق تا وارد شدن UPS به مدار وقفه ای وجود دارد که برای تجهیزات حساس مناسب نیست.

یو پی اس آفلاین offline

یو پی اس آنلاین Online: این مدل به مانند مدل آفلاین برق دستگاه را تامین می کند. تفاوت با مدل آفلاین این است که در صورت نوسان برق، برق مورد نیاز تجهیزات را از طریق باتری تامین می کند. در این مدل سوییچ از روی برق شهری به باتری بدون هیچ وقفه ای انجام می پذیرد و شوکی به دستگاه ها وارد نمی شود.

یو پی اس آنلاین online

یو پی اس لاین اینتر اکتیو Line Interactive: این مدل در زمان وجود برق با ترانسفورماتور برق خروجی را تثبیت می نماید. در زمان قطع برق انرژی مورد نیاز را از طریق باتری تامین می کند.

   یو پی اس line inter active

یو پی اس اتاق سرور

تجهیزات اتاق سرور مانند سرور ها می بایست بصورت مداوم مشغول به کار باشند. قطع ناگهانی برق موجب خاموشی و عدم کارکرد آنها می شود. همچنین خاموش شدن ناگهانی تجهیزات ممکن است سبب از دست رفتن اطلاعات یا خرابی سیستم عامل گردد. از عوامل مضر برای سلامت سرور ها و تجهیزات نوسانات برق می باشد که سبب سوختن آنها می شود. برای همین منظور استفاده از UPS جزو الزامات اتاق سرور می باشد.

انتخاب UPS مناسب

توان یو پی اس: توان خروجی یو پی اس بر اساس کیلو ولت آمپر KVA است. ابتدا برق مصرفی تجهیزات محاسبه می شود. این مقدار از روی پلاک های دستگاه ها یا کاتالوگ آن قابل مشاهده است. در عمل توان دستگاه ها ممکن است به توان نامی نرسد اما انتخاب ظرفیت بالاتر اطمینان بیشتری را به دنبال دارد. عدد 30 درصد بالاتر از توان مصرفی برای انتخاب یو پی اس مناسب است.

انتخاب باتری مناسب: بعد از محاسبه توان زمان بازدهی را مورد نظر قرار می دهیم. توان باتری UPS بر اساس آمپر ساعت AH می باشد. فرمول محاسبه میزان باتری به شکل زیر است.

( ظرفیت باتری AH * ولتاژ باتری * ضریب ثابت ) تقسیم بر توان مصرفی

برای مثال اگر باتری 100AH و 12V داشته باشیم و مصرف ما 500 وات باشد زمان برق دهی به شکل زیر است.

EX: (100AH * 12V * 0.85) / 500 = 2hrs

نوع مناسب UPS: مدلی از یو پی اس را انتخاب می کنیم که علاوه بر برق دهی در برابر نوسانات برقی از دستگاه محافظت کند. 

یو پی اس با توجه به هزینه و ساختار آن برای برق دهی به کلیه ادوات مانند سیستم سرمایش مناسب نمی باشد. زمان برق دهی این دستگاه نیز محدود است. به همین منظور برای مصارف بالا یا برق دهی طولانی از یک ژنراتور برای تامین برق پشتیبان استفاده می شود.